Προβλέψεις Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ: Ματς τακτικής στο Σαν Μαμές

21:45 ΜΠΙΛΜΠΑΟ – ΝΑΠΟΛΙ

Προϊστορία: 0-1-0

Α’ αγώνας: ΜΠΙΛΜΠΑΟ – ΝΑΠΟΛΙ 1-1

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Επιτυχημένο το ντεμπούτο των Βάσκων στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου κατάφεραν να πάρουν πολύτιμο 1-1 στη Νάπολι και έτσι να ονειρεύονται δικαιολογημένα την τη συμμετοχή στους ομίλους της διοργάνωσης μετά από 16 χρόνια. Είχε την πρώτη καλή φάση στον αγώνα με κεφαλιά του Ντε Μάρκος και στο 41’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με σουτ του Μουνιάιν από το ύψος της περιοχής, ύστερα από ασίστ του Μπενιάτ. Στην επανάληψη δέχτηκε πίεση και στο 68’ δέχθηκε την ισοφάριση, κρατώντας το σκορ μέχρι με τον Ιραϊθόθ να κάνει μεγάλη απόκρουση λίγο πριν το τέλος. Με βασική ενδεκάδα έπαιξε και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά έχασε άδικα με 0-1 από τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία, σε ένα παιχνίδι που είχε τις καλύτερες φάσεις και με τους γηπεδούχους να αντικρίζουν δύο κόκκινες στα τελευταία λεπτά (89’, 92’). Πρωταγωνιστής της αναμέτρηση ο κίπερ Ιραϊθόθ, ο οποίος έκανε πέναλτι στο 35’, το απέκρουσε αρχικά, αλλά τελικά ο Λουίς Αλμπέρτο πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε. Η Μπιλμπάο συνέχισε να είχε τον έλεγχο και στις καθυστερήσεις ο Ιραϊθόθ κατάφερε να ισοφαρίσει σε στημένη φάση με κεφαλιά, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, θεωρώντας ότι ο Λαπόρτε ήταν οφσάιντ, αν και ο παίχτης δεν είχε καμιά απολύτως συμμετοχή στη φάση. Με επιθετική φιλοσοφία σήμερα, «δόγμα» που θέλει να περάσει ο Ερνέστο Βαλβέρδε στους παίχτες του, ειδικά, όπως τόνισε ο ίδιος, όταν η ομάδα παίζει στο Σαν Μαμές.

Τελευταία 5: 1-2-2

mybet.com – Κερδίστε Παίζοντας με 100 ευρώ bonus

ΝΑΠΟΛΙ: Δεν έβγαλε το καλύτερο πρόσωπο της στο πρώτο ημίχρονο με τη Μπιλμπάο, όπου γλίτωσε αρχικά με απόκρουση του Ράφαελ, αλλά δέχτηκε στη συνέχεια πρώτη γκολ. Καλύτερη στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας με τον Ιγκουαΐν στο 68’, πίεσε και είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη με δυνατό σουτ του Μέρτενς από τη γωνία της περιοχής, Ντεμπούτο για τον Μίτσου, που πέρασε στη θέση του Χάμσικ στο 78’. Η «παλιά καραβάνα» Ράφα Μπενίτεθ, πέταξε το μπαλάκι στη Μπιλμπάο για το σημερινό παιχνίδι, δηλώνοντας ότι το άγχος ανήκει περισσότερο στους γηπεδούχους σήμερα, που πιστεύει ότι δεν είναι εύκολο να διαχειριστούν τη δίψα για διάκριση και την επιστροφή τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Προσπάθησε να αποφορτίσει το κλίμα για τους δικούς του παίχτες, τονίζοντας ότι δεν ήρθε η καταστροφή του κόσμου αν αποκλειστεί η Νάπολι. Βασικός ο επίσης νεοαποκτηθέντας αμυντικός Καλιντού Κουλιμπαλί (Γκενκ). Συνέχισε τα πάρε δώσει με τη Σουόνσι, από την οποία πήρε τον Ολλανδό μέσο Ντε Γκουζμάν (ανήκει στη Βιγιαρρεάλ). Δεν παίζει σήμερα. Θυμίζουμε πως πήρε από τους Ουαλούς επίσης τον μεσοεπιθετικό Μίτσου, ενώ έδωσε τον κεντρικό αμυντικό Φερνάντεζ (βασικός πέρυσι).

Τελευταία 5: 3-1-1

Πρόταση: Η φιλοσοφία των δύο προπονητών έχει αποδείξει ότι δεν είναι «ρισκαδόροι», ειδικά σε ένα ματς τόσο ανοιχτό, στο οποίο κρίνονται πολλά. Η Μπιλμπάο έχει καλό σύνολο και τους οπαδούς στο πλευρό της, αλλά η Νάπολι καλύτερες μονάδες, φιλοδοξίες και προπονητή που έχει φάει τα ευρωπαϊκά ματς με το κουτάλι. Πρώτος λόγος στην ισοπαλία στο ημίχρονο (2.00 Championsbet).