Πρώτη η Μπαρτσελόνα, νέο ρεκόρ για τον Μέσι

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στη Βασκονία το Σάββατο και διασύροντας τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο Καμπ Νου με 6-1 ανέβηκε στην πρώτη θέση, αφήνοντας πίσω της ένα βαθμό τη «Βασίλισσα».

Το σκορ άνοιξε ο Σουάρες μόλις στο 5’ με κοντινό σουτ και είχε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το στο πρώτο μέρος. Ότι δεν έκανε στα πρώτα 45’ τα έκανε στην επανάληψη όπου σημείωσε 5 γκολ. Στο 49’ μετά από κόρνερ, ο Πικέ έγινε κάτοχος της μπάλας και από πλεονεκτική θέση έκανε το 2-0. Στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Μέσι, που σημείωσε χατ-τρικ μέσα σε 12 λεπτά! Ο Σουάρες κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Ζίτο στο 56’, με τον Αργεντινό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, με τη δεύτερη όμως, αφού ο διαιτητής έδωσε επανάληψη στο πρώτο, το οποίο απέκρουσε ο Κρίστιαν Άλβαρες (αμυντικός εντός περιοχής), από πλεονεκτική θέση μετά από προσπάθεια του Σουάρες το 4-0 και στο 68’ το 5-0. Στο 81’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής, σε πέναλτι του Ντάνι Άλβες, ο οποίος είδε την κόκκινη και το χορό των γκολ έκλεισε ο Σουάρες στο 91’, μετά από ασίστ του Μέσι, επιβεβαιώντας έτσι τις στοιχηματικές εταιρίες.

Με το χατ τρικ που σημείωσε ο Μέσι έγραψε ιστορία, αφού έφτασε τα 24 χατ-τρικ στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο κατά ένα, ενώ τον έπιασε και στην πρώτη θέση του φετινού πίνακα των σκόρερ, φτάνοντας τα 30 γκολ στην Πριμέρα.

Ο Λουίς Ενρίκε στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα εξήρε τη συνεργασία ανάμεσα σε Λιονέλ Μέσι και Λουίς Σουάρες, με τους δύο να συνεργάζονται στα 5 από τα 6 γκολ των μπλαουγκράνα.

Ο Γκουρού του Στοιχήματος είναι ΕΔΩ. Γρήγορες και Ασφαλείς Πληρωμές.

«Ο Σουάρες και ο Μέσι βρίσκουν όλο και περισσότερο χημεία και σήμερα όλοι είδαμε τι μπορούν να κάνουν για την ομάδα», είπε ο Λουίς Ενρίκε.

«Είμαστε εκεί που θέλουμε να είμαστε, αλλά στον τελικό του Κόπα ντε Ρέι μόνο ένας θα γυρίσει σπίτι χαρούμενος, στο πρωτάθλημα μόνο ένας θα γυρίσει στο σπίτι χαρούμενος και στο Τσάμπιονς Λιγκ ισχύει το ίδιο», πρόσθεσε.

«Πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε καλά σε κάθε αγώνα».

«Σκοπός είναι να προπορευόμαστε και στο τέλος της σεζόν».