Χωρίς νίκη οι « Ευρωπαίοι » στην πρεμιέρα

Χωρίς νίκη και οι τρεις « Ευρωπαίοι » στην πρεμιέρα της φετινής Σούπερ Λιγκ, αφού ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με Καλλονή και Λεβαδειακό αντίστοιχα, ενώ ο Αστέρας ηττήθηκε με 1-3 από το ΠΑΣ .

Ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να αλλάξει την κακή εικόνα που έδειξε στην Μολδαβία και έκανε πρεμιέρα με το αριστερό παραχωρώντας ισοπαλία στην άδεια, λόγω τιμωρίας Τούμπα, με 1-1.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη είχε την κατοχή και πάλι, αλλά αντίστοιχα με τον αγώνα κόντρα στη Ζιμπρού, δε μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν με τον Καμαρά στο 63’, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με τον Λεοζίνιο. Η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 74’ με τον νεοαποκτηθέντα μεσοεπιθετικό Περέιρα, ο οποίος σκόραρε προ κενή εστίας στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10, αφού ο σκόρερ του ΠΑΟΚ αποβλήθηκε στο 87’ με δεύτερη κίτρινη, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Μπαρέρα της Καλλονής στις καθυστερήσεις. Μετά το τέλος δημιουργήθηκαν εντάσεις, με τους οπαδούς του δικεφάλου να στρέφονται προς τον Ιβάν Σαββίδη για την ολιγωρία του στο θέμα των μεταγραφών και την κάκιστη εικόνα της ομάδας στα δύο πρώτα επίσημα.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, που ανέτρεψε το σκορ του πρώτο ημιχρόνου (0-1 Μπαράλες), μέσα σε 20 λεπτά στην επανάληψη (Τσάβες 59’, Ίλιτς 67’, Τζημόπουλος 70’), πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Γκέλα έκανε και ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, μένοντας στο 1-1 με τον τυπικά γηπεδούχο Λεβαδειακό. Φτωχό ποιοτικά το πρώτο μέρος, όπου ο Λεβαδειακός έδειξε πιο απειλητικός. Στην επανάληψη ο Αναστασίου είδε τον Μπεργκ να φεύγει από τον αγωνιστικό χώρο τραυματισμένος (κάταγμα κλείδας), γεγονός που πιθανότατα θα επισπεύσει την απόκτηση επιθετικού, αλλά σίγουρα έφερε πονοκεφάλους στο τεχνικό τιμ της ομάδας. Οι πράσινοι πάντως ήταν καλύτεροι, αλλά δέχτηκαν πρώτοι γκολ στο 77’, με τον Ατζαγκούν 7 λεπτά αργότερα να κερδίζει πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Πράνιτς.