Πρέμιερ Λιγκ (μέρος β’): «Τίγρεις» και «Καρακάξες» για παραμονή

Μετά την ισοπαλία που πήρε μεσοβδόμαδα η Σάντερλαντ, η μάχη για την παραμονή θα δοθεί ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Χαλ, με την πρώτη να έχει σαφή προβάδισμα, αφού είναι στο +2 από τις «Τίγρεις».

17:00 ΧΑΛ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προϊστορία: 0-0-7
Α’ γύρος: ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ-ΧΑΛ 3-0

ΧΑΛ: Προσπάθησε αρκετά στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα και σήμερα τα παίζει όλα-για-όλα. Στο 18’ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, με τον Γέλαβιτς να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, σε ένα ημίχρονο που δεν είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά απειλήθηκε αρκετές φορές. Στην αρχή της επανάληψης η Τόττεναμ, με δύο μπαλιές στην πλάτη της άμυνας κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα (54’, 61’) και το 2-0 δεν άλλαξε ως το τέλος, παρά την πίεση και τις χαμένες ευκαιρίες. Σήμερα κυνηγάει μόνο τη νίκη, για να κρατηθεί στην κατηγορία, αλλά παράλληλα θέλει και να μην κερδίσει η Νιούκαστλ, από την οποία απέχει δύο βαθμούς. Ο Στιβ Μπρους, που υπήρξε μεγάλος παίχτης της Γιουνάιτεντ για 9 χρόνια (‘87-‘96), καλείται να πάρει τη νίκη κόντρα σε μία ομάδα που έχει κερδίσει τη Χαλ και στις 7 μεταξύ τους αναμετρήσεις. Προέρχεται από τρεις σερί ήττες, στις δύο πιο πρόσφατες δεν κατάφερε να σκοράρει. Εκτός ο αρχηγός-κεντρικός αμυντικός Κέρτις Ντέιβις (21 συμμ.), ο κεντρικός μέσος Ντιαμέ (12 συμμ./4 γκ.), ο μεσοεπιθετικός Γκαστόν Ραμίρες (22 συμμ./1 γκ./2 ασίστ) και ο εξτρέμ Σνόντγκρας (1 συμμ.). Θετικός σε έλεγχο κοκαΐνης βρέθηκε ο αναντικατάστατος κεντρικός μέσος Λίβερμορ (35 συμμ./1 γκ./1 ασίστ), ο οποίος βρέθηκε εκτός ομάδας.

Εντός: 5-4-9
Γκολ: 19-24
Τελευταία 5: 2-0-3

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Στο ντέρμπι με τη Άρσεναλ, στον τελευταίο αγώνα της στο Ολντ Τράφορντ για φέτος, ήρθε ισόπαλη με 1-1, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Καλύτερη στο πρώτο, όταν και προηγήθηκε με τον Ερέρα. Πολύ καλύτερη όμως η Άρσεναλ στην επανάληψη, που έχασε αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη, αν η ισοφάριση δεν ερχόταν στα τελευταία λεπτά, με αυτογκόλ του Μπλάκετ (83’). Κλείδωσε έτσι την 4η θέση, μαθηματικά έχει ελπίδες να τερματίσει 3η, αλλά αμυδρές, αφού θα πρέπει να χάσει η Άρσεναλ από τη Γουέστ Μπρομ και να καλυφθεί η διαφορά τερμάτων με μεγάλη δική της νίκη σήμερα. Over οι 6 από τις 7 αναμετρήσεις με τη Χαλ. Ήδη έχουν ξεκινήσει οι μεταγραφικοί σχεδιασμοί για την επόμενη χρονιά και πολλά ονόματα ακούγονται, αλλά εκτός του Ντεπάι, τίποτα συγκεκριμένο ακόμα. Εκτός κίπερ Ντε Χέα (37 συμμ.), ο κεντρικός αμυντικός Έβανς (14 συμμ.), ο δεξιός μπακ Ράφαελ (10 συμμ./1 ασίστ), ο αριστερός μπακ Σο (15 συμμ.), ο αμυντικός μέσος Κάρικ (18 συμμ./1 γκ./2 ασίστ) και ο Ρούνεϊ (32 συμμ./12 γκ./5 ασίστ).

Εκτός: 6-7-5
Γκολ: 21-22
Τελευταία 5: 1-1-3

Πρόταση: Θα πρέπει να ξεπεράσει τον εαυτό της η Χαλ για να πάρει τη νίκη σήμερα. Αν όμως τα νέα από το Νιούκαστλ δεν είναι καλά, μάλλον θα επηρεαστεί. Για την τιμή των όπλων πάντως, περιμένουμε να αποφύγει την ήττα. 1Χ στο 1.70 στις εταιρίες στοιχήματος.

17:00 ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ – ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προϊστορία: 38-25-32
Α’ γύρος: ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 1-0

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Έφτασε δίκαια στο να παίζει όλη τη χρονιά στον τελευταίο της αγώνα, με την κατηφόρα που έχει πάρει. Στην τελευταία αγωνιστική μάλιστα κατάφερε να χάσει από την υποβιβασμένη ΚΠΡ εκτός έδρας με 1-2, φτάνοντας έτσι τις 10 αγωνιστικές χωρίς νίκη, με μόλις ένα βαθμό στο ίδιο διάστημα (0-1-9). Ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Ριβιέρ στο 24’. Στην επανάληψη μπήκε πιο χαλαροί και οι αδιάφοροι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή μέχρι το 61’. Φώναξε δίκαια αμέσως μετά για πέναλτι στον Καμπελά, δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να πάει τον βαθμό που θα την έσωζε. Το μόνο θετικό είναι ότι τα σενάρια για την παραμονή είναι υπέρ της, αφού αν δεν κερδίσει η Χαλ τη Γιουνάιτεντ σώζεται, αν την κερδίσει τότε παίζει και για την ισοπαλία. Έχει τη 2η χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα (63). Μόλις μία φορά έχει σκοράρει στις 5 τελευταίες αναμετρήσεις της με τη Γουέστ Χαμ. Εκτός ο κίπερ Έλιοτ (3 συμμ.), ο κεντρικός αμυντικός Στίβεν Τέιλορ (10 συμμ./1 γκ.), ο αριστερός μπακ Χαϊνταρά (15 συμμ./1 ασίστ), ο αμυντικός μέσος Τιοτέ (11 συμμ./2 ασίστ), ο μεσοεπιθετικός ντε Γιόνγκ (4 συμμ./1 γκ.) και ο επιθετικός Άρμστρονγκ (11 συμμ./1 ασίστ).

Εντός: 6-5-7
Γκολ: 24-27
Τελευταία 5: 0-1-4

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αδιάφορη βαθμολογικά στο παιχνίδι με την Έβερτον, όπου ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος. Προηγήθηκε στο 62’ με γκολ του Ντάουνινγκ, αλλά δέχτηκε την απάντηση άμεσα (68’) και στο τέλος χαλάρωσε και ήρθε και δεύτερο στις καθυστερήσεις (92’). Έπεσε έτσι στην 11η θέση, με την Έβερτον να την ξεπερνάει και να την έχει στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Παραμένει το φαβορί για να πάρει την έξτρα θέση στο Γιουρόπα μέσω fair play και αυτό είναι το μόνο που την ενδιαφέρει, παρά το να τερματίσει στην πρώτη δεκάδα. Νο goal τα 5 από τα 6 τελευταία κόντρα στη Νιούκαστλ. Εκτός οι κεντρικοί αμυντικοί Τόμκινς (21 συμμ./1 γκ./3 ασίστ), Χένρι, ο δεξιός μπακ Ντεμέλ (6 συμμ.) και ο επιθετικός Κάρολ (14 συμμ./5 γκ./1 ασίστ). Τιμωρημένος ο κεντρικός μέσος Ντιέγκο Πογέτ (1 συμμ.).

Εκτός: 3-7-8
Γκολ: 19-27

Προγνωστικά: Στην κατάσταση που είναι η Νιούκαστλ το τελευταίο διάστημα δεν μας πείθει να τη στηρίξουμε στον άσο (1.75 Mybet). Έτσι κι αλλιώς και με τον βαθμό σώζεται, οπότε ρισκάρουμε στην ισοπαλία (3.90 Mybet), περιμένοντας τη Γουέστ Χαμ να είναι προσεχτική σε όλους τους τομείς, προκειμένου να μην ρισκάρει την έξοδο στο Γιουρόπα.